Ford Puma — wymiary, silniki, ceny
Druga i obecnie trwająca trzecia dekada XXI wieku zdecydowanie jest zdominowana przez miejskie crossovery. Wszystko rozpoczęło się od Nissana, który zaprezentował swój model Juke, a obecnie praktycznie każdy producent samochodów osobowych w swojej ofercie posiada jakiegokolwiek miejskiego crossovera. Przykładem jest Ford, w którym rolę takiego samochodu pełni Ford Puma.
Ford Puma — historia modelu
Historia modelu Puma jest znacznie bogatsza, niż mogłoby się wydawać. Zaprezentowany w 2019 roku miejski crossover nie jest bowiem pierwszym modelem Forda, który został nazwany w ten sposób. Pierwszy Ford Puma został zaprezentowany w 1997 roku i był to malutki samochód sportowy o formie 3-drzwiowego coupé. W zasadzie jedyna rzecz wspólna pomiędzy tymi dwoma autami to segment, gdyż Puma zaprezentowana w latach 90. XX wieku również należała do segmentu B.
Patrząc nieco bliżej na Pumę z lat 1997-2002 można jednak zauważyć, że dzisiejsza Puma była nieco inspirowana tym coupé sprzed ponad 20 lat, które nie osiągnęło zbyt wielkiego sukcesu i z tego powodu ten konkurent dla Opla Tigra z rynku zniknął niesamowicie szybko, a sama nazwa Puma była niewykorzystywana aż przez 17 lat.
Chwilę przed tym, jak ostatnie wyprodukowane Pumy osiągnęły pełnoletność, Ford zaprezentował swojego nowego miejskiego crossovera, czyli właśnie Forda Puma. Doszło do tego w 2019 roku. Auto oparto na wielu podzespołach Forda Fiesta i korzysta ono na przykład z płyty podłogowej użytej do stworzenia miejskiego hatchbacka.
To, czym wyróżnia się Ford Puma to z pewnością dość charakterystyczny design. Auto posiada bowiem bardzo dużo grill, a także masywne przednie reflektory, które znajdują się na skraju błotników oraz maski. Cały samochód jest utrzymany w dość sportowej stylistyce, gdyż jak większość nowoczesnych miejskich crossoverów ma on nawiązywać do aut sportowych.
Ford Puma zresztą jest samochodem sportowym. Ten miejski crossover zastąpił bowiem Fiestę jako bazę do auta rajdowego wystawianego przez M-Sport w królewskiej klasie rajdów, czyli w WRC — Rajdowych Mistrzostwach Świata. Puma WRC ma już za sobą swój pierwszy sezon i pozwoliła na przykład wygrać Rajd Monte Carlo Sebastienowi Loebowi.
Na sportowe zacięcie Forda Puma wskazuje również to, że we wrześniu 2020 roku zaprezentowano odmianę Ford Puma ST, czyli usportowionego miejskiego crossovera, który zyskał mocniejszą jednostkę napędową, a także elementy wizualne takie jak dyfuzor, spojler i nakładki na zderzaki oraz specjalne alufelgi wraz ze sportowymi oponami Michelin Pilot Sport 4 S.
Ford Puma — wymiary
Ford Puma w swojej zwyczajnej wersji jest długi na 4186 milimetrów. Jego rozstaw osi to 2588 milimetrów. Szerokość samochodu wynosi 1805 milimetrów, a wysokość sięga od 1550 do 1554 milimetrów. Wybór wersji ST-Line lub usportowionej Pumy ST sprawia jednak, że auto ma nieco inne wymiary. Dotyczy to długości oraz wysokości. Długość Pumy ST-Line to 4207 mm, a Pumy ST 4226 mm. Wysokość z kolei sięga od 1548 do 1552 mm w wypadku Pumy ST-Line. Puma ST posiada specjalnie zestrojone zawieszenie, które zostało obniżone, więc wysokość samochodu 1520 mm.
Ford Puma — silniki
Paleta jednostek napędowych w Fordzie Puma prezentuje się całkiem nieźle. Podstawą jest bardzo dobrze znany silnik 1.0 EcoBoost Hybrid. Jego bazowa wersja oferuje 125 koni mechanicznych. Silnik ten może działać wraz z 6-biegowym manualem lub przekładnią Powershift. To samo dotyczy nieco mocniejszej jednostki, która zapewnia 155 koni mechanicznych. Czołowa jednostka to silnik 1.5 EcoBoost, który generuje aż 200 koni mechanicznych i działa wraz z 6-biegową manualną skrzynią,
Ford Puma — ceny
Osoby, które chcą kupić Forda Puma, muszą przygotować co najmniej 115 tysięcy złotych. Wersje z przekładnią Powershift są jednak znacznie droższe, gdyż wymagają one dopłaty ponad 17 tysięcy złotych. Obecnie dostępna jest też limitowana wersja wyposażenia Vivid Ruby Edition. Ceny auta w tej formie zaczynają się od 153 700 złotych. Z kolei osoby, które chcą kupić sportowego Forda ST muszą być gotowy na wydatek co najmniej 149 400 złotych.