Ford Puma – wymiary, spalanie, przyspieszenie

Rynek SUV-ów i crossoverów jest aktualnie naprawdę mocno zapchany i jeżeli jakiś samochód ma się na nim wyróżnić, musi on być naprawdę świetny lub w najgorszym wypadku oryginalny. Można ewentualnie pokusić się o swego rodzaju kontrowersję, by przykuć uwagę mediów oraz fanów. Koniec końców kontrowersja sprzedaje się najlepiej. Prawie każdą z tych dróg obrał Ford, prezentując w 2019 roku swój model Puma. Patrząc jednak na opinie krytyków oraz słupki sprzedażowe, był to zdecydowanie dobry ruch.

Ford Puma – historia modelu w pigułce

Nowy Ford Puma został oficjalnie zaprezentowany w 2019 roku i nie bez przyczyny użyte zostało tu słowo „nowy”. Pierwszemu Fordowi Puma bardzo daleko było bowiem do crossovera. W latach 1997-2002, Ford sprzedawał pod taką nazwą auto, które było małym sportowym coupe, Mikroskopijne wymiary, mała masa i mocny silnik – ten samochód miał sporą rzeszę fanów. Wyobraźcie sobie więc teraz ich szok, gdy nagle okazało się, że nowa Puma nie będzie żadnych sportowym coupe, a jeśli już, to coupe-crossoverem.

Samochód produkowany w rumuńskiej miejscowości Krajowa nie od razu przypadł do gustu wszystkim, lecz po jakimś czasie okazało się, że Amerykanie stworzyli naprawdę intrygującą konkurencję na rynku miejskich crossoverów. Ciekawy, świeży wygląd, modułowość wnętrza i bardzo pojemny bagażnik, stonowane i przemyślane wnętrze, dobre silniki z naprawdę przyzwoitym spalaniem czy sportowe zacięcie w wersji ST to główne powody, dla których nowa Puma przyjęła się na rynku naprawdę dobrze.

ford puma

Dobrym krokiem pod względem marketingu było również zaimplementowanie tego auta do wyścigów rajdowych. Od przyszłego roku zmodyfikowany Ford Puma ST będzie autem, w którym kierowcy Forda będą ścigali się w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Wiele osób patrzyło na tę informację z niedowierzaniem – crossover w rajdach? Przecież to nie ma prawa wyjść! Okazało się jednak, że Puma jest jednym z najładniej wyglądających aut, a nowe przepisy nakazujące używanie jednostki hybrydowej idealnie wstrzelają się w filozofię tego samochodu. Marketingowy strzał w dziesiątkę, ot co!

Ford Puma – wymiary, przyspieszenie, spalanie

W swojej podstawowej wersji, bo od niej zaczniemy, Ford Puma cechuje się dość standardowymi wymiarami jak na samochód segmentu B-SUV – 4186 mm długości, 1805 mm szerokości oraz 1554 mm wysokości. Wartości te zmieniają się jednak, gdy zmienimy również wersję tego auta. Dla przykładu w Pumie ST-Line długość wynosi już 4207 mm, zaś wysokość – 1552 mm. Puma ST jest najdłuższym wariantem tego auta (4226 mm długości), lecz za to najniższym (1520 mm wysokości). Spalanie w Fordzie Puma prezentuje się wręcz zachwycająco. Niezwykle oszczędny diesel o pojemności 1.5 litra posiada zużycie na poziomie 4.5 litra na 100 kilometrów. W przypadku hybrydy, jest to już około 6 litrów, tak samo jak w przypadku silnika benzynowego. Są to wyniki rewelacyjne. Dobre jest także przyspieszenie tego auta, szczególnie w wersji ST. Sprint od zera do 100 km/h zajmuje zaledwie 7,1 sekundy, co jak na taki typ samochodu robi wrażenie.

5/5 - (1 vote)